ازمایشگاه الی1 (تصعید-تقطیر-کروماتوگرافی-نقطه ذوب-نقطه جوش)+عکس+داستان

مقدمه:

 استالدئید ماده ای است از گروه آلدئید ها که دارای مصارف صنعتی و آزمایشگاهی فراوان است.
نام علمی یا آیوپاک این ماده, اتانال است و فرمول آن CH3CHO می باشد.
این ماده را می توان از اکسیداسیون ملایم الکل اتیلیک با استفاده از اکسید کننده های ملایمی چون دی اکسید منگنز, واکنشگر جونز( cro3, ch3coch3, یون پروتون) یا واکنشگر کالینز یا واکنشگر sarett و غیره به دست آورد.باید توجه داشت که اکسیداسیون به صورت محدود انجام گیرد.
یکی دیگر از روش های تهیه آلدئید استیک یا استالدئید, استفاده از کلرو اسید CH3COCl در حضور کاتالیزور های مسموم است.
علاوه بر اینها روشهای متعدد و آزمایشگاهی فراوانی برای تهیه این ماده

وجود دارد. .
چون این ماده از آلدئید هایی است که دارای گروه R کوچک است و علاوه بر این, از موادی است که در واکنشهای شیمیایی به عنوان یک ماده جنبی و مزاحم تولید می شود, می توان برای حذف آن, به محیط "بی سولفیت سدیم" کرد..
از اکسیداسیون این ماده در حضور نیترات نقره آمونیاکی یا اسید کرومیک, می توان اسید استیک یا CH3COOH به دست آورد.
از احیای کامل این ماده در حضور هیدرازین و محیط قلیایی و حرارت, به ماده" اتان" می رسید که البته از نظر اقتصادی این عمل مقرون به صرفه نیست.
از تراکم دو مو لکول استالدئید در محیط اسیدی یا قلیایی, 3- هیدروکسی بوتانال حاصل می شود که در صورت آبگیری از این ماده, آلدئید آلفا اتیلنی یا مزدوج حاصل می شود.

استالدهید که نام روشمند آن اتانال است؛ یک ترکیب آلی است. دردستهُ آلدهیدها می‌باشد و فرمول مولکولی آن CH3CHO استو استالدهید مایعی بی‌اندازه آتشگیر و واکنش‌دهنده با بوی میوه‌مانند است و در طبیعت در میوهٔ نارس،قهوه و نان تازه پیدا می‌شود. آن همچنین در دگرگشت(متابولیسم) طبیعی گیاهان نیز ساخته می‌شود.

سرطانزایی

با انجام پاره‌ای از پژوهش‌ها روی جانوران، استالدهید در ماده‌های سرطانزا گروه بندی شده‌است

استالدئيد:

 يك ماده مهم در صنعت مي باشد. اسيد استيك، انيدريداستيك، نرمال بوتانول و 2 اتيل هگزانول محصولات اصلي هسنتد كه از اين ماده به دست مي آيند. مقاديركمي از استالدئيد در ساخت تري متيل پروپان آلدئيد و پيريدين ها و اميد پراستيك، كروتون آلدئيد، كلرال و اسيد لاستيك به كار رفته و ساير موارد استعمال عبارتند از: تهيه پاراآلدئيد، عطرها و طعم دهنده ها، رنگهاي آنيلين، پلاستيك ها و لاستيك سنتزي و آئينه نقره مي باشد. استالدئيد مي تواند از اتانول، پروپان، بوتان، استيلن، اتيلن بدست آيد كه روش اتيلن در صنعت بسيار مهم مي باشد ماده شيميايي از متدهاي مختلفي بدست مي آيد. در ايالات متحده امريكا قبل از معرفي پروس ‏‎Wacker-Hoechest‎‏ اين تركيب از اتيل الكل تهيه مي شد. در آلمان نصف كل محصول هنوز از استيلن توليد مي شود و در كشور فرانسه تا سال 1957 از ئيدروكربورهاي استيلن بدست مي آمد. در ايتاليا نيز استالدئيد اغلب از استيلن بدست مي آيد. در نقاط مختلف جهان استالدئيد با به شرايط محلي از روش هاي مختلف توسط كمپاني هاي زيادي توليد مي شود. 44% كلي توليد جهان در ايلات متحده امريكاست كه تمامي واحدهاي آن از پروس ‏‎Wacker hoecjest‎‏ مي باشد. تكزاس نيز يكي از منابع تولدي است كه اسيد استيك، اسيد پروپيونيك، متيل اتيل كتون ‏‎(MEK)‎‏ استن، متانول و فرم آلدئيد از آن توليد مي شود و يكي از بزرگترين توليد كننده هاي مشتقات استيلن در دنياست. از بررسي واحدهاي توليدي در تمام نقاط جهان نشان داده مي شود كه از سال 1960 پروسس هوخست تجارتي شده و به سرعت مورد استفاده قرار گرفته است و حتي در كشورهاي خيلي كوچكي نظير مكزيك و اسپانيا مورد استفاده قرار گرفته است.روش انجام ازمایش:

در یک بالن 250 میلی لیتری, 50 میلی لیتر اب ریخته و در ضمن هم زدن به تدریج 17 میلی لیتر اسید سولفوریک غلیظ اضافه کنید. سپس چند عدد سنگ جوش به ان ببیافزایید. در یک بشر 50 گرم بیکربنات سدیم را در 50 میلی لیتر اب حل نموده و 40 میلی لیتر اتانول به ان اضافه کنید.این محلول را در قیف دکانتور ریخته و دستگاه واکنش را اماده کنید.

ظرف جمع اوری الدهید را در مخلوط ابو یخ قرار دهید.بالن را حرارت دهید تا شروع به جوشیدن کند. در این حالت هیتر سبدی را از زیر خارج کنید و محلول اتانول بیکرومات را قطره قطره در طی 20 دقیقه به بالن اضافه کنید واکنش شدیدی اتفاق می افتد و مخلوط استالدهید,اب و کمی استیک اسید تقطیر می شود.استالدهید بدست امده را در 5 لوله ازمایش ریخته و ازمایش های زیر را انجام می دهیم:

1)در لوله ازمایش اول برای اثبات اسیدی بودن محیط از کاغذph استفاده می کنیم که در محیط اسیدی به رنگ قرمز در می اید.

2)در لوله ازمایش دوم 15 قطره یدو ریخته سپس قطره قطره سود به ان اضافه می کنیم تا رنگ قرمز یدو از بین برود تشکیل رسوب زرد رنگ یدوفرم نشان دهنده ی وجود استالدهید است.

 3)افزودن معرف تالنز به استالدهید, ان را به استیک اسید تبدیل کرده و نقره احیا می شود که منجر به اینه ای شدن ته لوله ازمایش می شود.برای تهیه معرف تالنز یک میلی لیتر نقره نیترات و یک قطره سود 5% را در یک لوله ازمایش تمیز ریخته و قطره قطره امونیاک اضافه می کنیم تا رسوب در حداقل امونیاک حل شود.

 

2 AgNO3 (aq) + 2 NaOH (aq) → Ag2O (s) + 2 NaNO3 (aq) + H2O (l)

Ag2O (s) + 4 NH3 (aq) + 2 NaNO3 (aq) +H2O (l) → 2 Ag(NH3)2NO3 (aq) + 2 NaOH (aq(

4)در لوله ازمایش چهارم 4 تا 5 قطره معرف شیف می ریزیم.معرف شیف با استالدهید واکنش داده و رنگ ارغوانی را ایجاد می کند.

   5)در لوله ارمایش پنجم  سریک امونیوم نیترات ریخته رنگ معرف نارنجی است که در صورت وجود الکل رنگ محلول قرمز می شود.

2(NH4)2Ce(NO3)6 + H3COC6H4CH2OR + H2O → 4 NH4+ + 2 Ce3+ + 12 NO3- + 2 H+ + H3COC6H4CHO + HOR

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۲ آبان۱۳۸۸ساعت 15:32  توسط حدیث  |